Zasady żywienia małych sportowców

Zasady żywienia małych sportowców

O konieczności wspomagania żywieniowego osób uprawiających sport nie trzeba już nikogo przekonywać. U osób regularnie podejmujących rekreacyjną aktywność fizyczną oraz uprawiających wiele różnych dyscyplin sportowych zapotrzebowanie na podstawowe składniki odżywcze, takie jak białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy i minerały, może się zwiększać nawet kilkukrotnie.

Sportowcy od najmłodszych lat muszą zwracać uwagę na to, aby ich posiłki były pożywne i pełnowartościowe, czyli zawierały wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach. Układając jadłospis, rodzice powinni pamiętać o zachowaniu właściwych proporcji grup produktów spożywczych oraz o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Wiedzę na temat właściwego sposobu odżywiania dziecka uprawiającego sport można zebrać w kilku prostych poradach:

  • Zamiast słodyczy – pieczone jabłko – słodkości w diecie sportowca powinny pochodzić z produktów takich jak miód, świeże i suszone owoce lub soki.
  • Gotujmy! – sposób obróbki produktów spożywczych jest istotnym elementem zdrowego żywienia. Gotowanie zamiast smażenia sprawi, że potrawy będą lekkostrawne i mniej kaloryczne.
  • Dużo warzyw to dużo zdrowia – warzywa dostarczają cennych składników mineralnych, witamin, błonnika oraz uatrakcyjniają posiłki. Każdego dnia warto spożywać minimum 3 porcje warzyw.
  • Unikajmy ciężkostrawnych tłustych potraw – w diecie młodych sportowców należy stawiać na chude mięso, drób i ryby. Mięsa chude są lekkostrawne oraz zawierają więcej białka. Dodatkowo, po lżejszym posiłku trening będzie efektywniejszy.
  • Łączmy płatki zbożowe z jogurtem – w takim połączeniu białko z produktu mlecznego i białko z płatków zbożowych może być najefektywniej wykorzystane w celu budowy silnych mięśni.

  • Słodycze: jakie wybrać?
    Słodycze w diecie młodego sportowca są czasem nadużywane ze względu na wzmożoną aktywność fizyczną dziecka. Jednak zanim podamy słodycze dziecku nawet o bardzo dużej aktywności fizycznej należy się zastanowić, jakie słodycze są dla niego najlepsze. Najlepszymi słodyczami dla dziecka są słodycze, które oprócz cukru wniosą do organizmu dziecka wartości odżywcze np. witaminy, składniki mineralne czy także błonnik pokarmowy. Mogą być to np. owoce suszone, które oprócz cukru naturalnie w nich występującego, wnoszą błonnik pokarmowy oraz witaminy i składniki odżywcze niezbędne dla osób aktywnych.
    Dodatkowo suszone owoce, w tym śliwki czy morele są wysokokaloryczne oraz mają wysoki indeks glikemiczny, tzn. że glukoza zawarta w tych owocach szybko przenika do krwi i w ten sposób łatwiej jest dziecku zregenerować mięśnie po treningu. Dobrymi słodyczami dla dzieci są także galaretki, które dbają o zawartość kolagenu pomagającego w utrzymaniu zdrowych stawów dziecka oraz budynie najlepiej przygotowane z mąki ziemniaczanej i mleka z kakao. Dostarczają one wapnia oraz związków, które chronią dzieci przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, niekorzystnie wpływających na ich zdrowie.
    Słodycze powinny być także podawane tuż po treningu, gdyż jest to niezwykle ważne by dzieci szybko zaspokoiły głód i przyspieszyły regenerację organizmu przed następną sesją treningową. Starajmy się więc unikać słodyczy dostępnych w automatach w klubach sportowych czy w sklepach niedaleko sali treningowej, gdyż te produkty, takie jak chipsy, paluszki, cukierki i napoje gazowane, nie sprzyjają dobrej regeneracji po treningu oraz zaśmiecają młody organizm.
    Słodycze w diecie dziecka czasem uważane są za niezbędne w diecie, jednak starajmy się nie podawać im ich zbyt często.Uczmy dzieci zdrowych nawyków żywieniowych, które zaprocentują w dorosłym życiu..

Komentarze

Dodaj komentarz
do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości